Sedir Koltuk Takımlarının Modaya ve Zamana Uyumu

her eve bir sedir

sedirsepeti
7.12.2020
193 Görüntülenme

Mobilya sektörü her geçen gün gelişme gösteriyor. Değişim o kadar hızlı ilerliyor ki; modaya ayak uydurmak imkansız hale geliyor. Fakat öyle  bir mobilya dekorasyonu var ki; yüzyıllar geçse de tazeliğini, saflığını, sanatsallığını koruyor. Evet sedirden bahsediyoruz. Büyüklerimizin bizden daha iyi  bildiği, daha iyi tanıdığı, hakkında konuşulduğunda gözlerinin gülmesine neden olan sedir mobilyaları. Osmanlı’dan gelen bir kültür, bir gelenek. Doğallığın mobilyalarda vücut bulmuş hali.

Sedir Koltuk Mobilyaları Tarihimizin Bir Parçası

Sedir koltuk mobilyaları geçmişte saraylarda, evlerde, hanlarda, köşklerde, akla gelebilecek her türlü alanda kullanılıyordu. İşlemesi ile sanata verilen önemi, kalitesi ile insana verilen değeri, uzun ömürlü olması ile zamana olan saygıyı ifade ediyor. Yakın zamana kadar sedir mobilyaları denildiğinde akla yalnızca şark köşeleri geliyordu. Otantik bir oda tasarlamak, yeni bir ev sahibi olmak isteyenlerin başlıca hayallerindendi. Sedir oturma grupları, sedir salon takımları, sedir mutfak dekorasyonu, sedir cafe ve sedir restoran mobilyaları ise artık bahsedilen yeni dekorasyonlar. Bu mobilyalar günümüzde hemen hemen her türlü ortamda kullanılıyor ve tarihin bugün bile yaşatılmasına olanak sunuyor.

Günümüzde Sedir Mobilyalarına Talep Artış Gösteriyor

Geçmişteki önemine yavaş yavaş kavuşuyor sedir mobilyaları. Günümüzde büyük bir kitle tarafından mercek altına alınıyor. Sedir koltuk mobilyaları artık en sık tercih edilen mobilya dekorasyonu fikirleri arasında yerini almaya başladı. Bunun tek nedeni geçmişe olan özlem gibi görünse de; mobilya işleme teknolojisindeki gelişme, hem daha rahat üretime hem de farklı tasarımlarla gün yüzüne çıkması sayesinde modern fikirlerle harmanlanmasına ve dolayısıyla daha çok beğeni toplamasına neden oluyor.