Şark Köşesi Minder Takımı Modelleri

Şark Köşesi Minder Takımı Modelleri

her eve bir sedir

sedirsepeti
17.12.2020
468 Görüntülenme

 

Şark köşeleri, kendi kültürümüzü yansıtan bir tasarım biçimidir. Tarihten günümüze kadar uzanan Anadolu mobilya dekorasyonunun eşsiz bir örneğidir. Günümüzde de popülerliğini kaybetmemiş, hatta üzerine yenilikçi dekorasyon dizaynlarının da eklenmesiyle daha geniş bir kullanım alanı kazanmış mobilya seçeneğidir. Bu mobilyalar ahşap sedir veya yalnızca minder takımlarından oluşmaktadır. Sedir, yerden yüksek, ahşap veya sade bir oturma grubu olarak dizayn edilebilmektedir. Fakat iskeletli modelleri; günümüzde daha çok tercih edilmektedir ve modern oturma gruplarının yerini yavaş yavaş almaktadır.

Şark Köşesinde Kullanılan Minderlerin Özellikleri

Oturma gruplarında uzun ömürlülük ve dayanıklılık oldukça önemlidir. Bilindiği üzere yeni nesil mobilyalar çok çabuk yıpranıyor ve birkaç yıl içerisinde yıpranmaya başlıyor. Bunun en büyük nedeni kullanılan kumaş kalitesinin iyi olmaması ve içerisinde bulunan yayların zamanla eskimesidir. Fakat sedir koltuk modellerinde kullanılan minderlerde durum bu şekilde değildir. Uzun ömürlü olması, kullanılan dokuma teknolojisi ile hem zarafeti hem de dayanıklılığı temsil etmesi; sedir koltuk modellerini öne çıkaran özelliklerden birisidir. Şark köşesi hazırlarken yalnızca minderlerden oluşan bir oturma düzeni oluşturulabilineceği gibi; sedir ahşaplar kullanılarak da bir oda tasarlanabilir. Minderler bu ahşaplar üzerine giydirilerek tıpkı modern oturma gruplarında olduğu gibi bir görünüm kazandırılmaktadır.

Sedir koltuk modellerinde kullanılan minderler sağlık açısından da oldukça avantajlıdır. Vücudu kavraması, istenildiğinde yıkanabilerek hijyenik hale getirilmesi gibi özellikleri barındırmaktadır. Modern mobilyalarda tercih edilen polyester kumaş vücut için zararlı bir maddedir ve alerjik reaksiyonları tetikleyebilir, terletebilir. Fakat sedir minderleri sağlıklı kumaşlardan mal edilir, genellikle yün ve pamuklu malzemeler kullanılır.