Şark Köşesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şark Köşesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

her eve bir sedir

sedirsepeti
13.12.2020
277 Görüntülenme

 

Şark köşeleri, Anadolu’nun yüzyıllardır süregelen bir dekorasyon kültürüdür. Osmanlı Döneminin öncesinden günümüze kadar uzanan bir tarihe sahip olan şark köşeleri, hoş sohbetin, samimiyetin, dostluğun ve sanatın da bir göstergesidir. Evinin herhangi bir odasına şark köşesi kurmak isteyenler, bazı kriterleri göz önünde bulundurmalıdır.

Şark Köşesi Hazırlamak İsteyenler için Önemli İpuçları

Şark köşeleri, arkadaşlarımız, yakınlarımız ve dostlarımızla güzel vakit geçirebileceğimiz, kendimizi rahat hissedebileceğimiz, doğal ahşap ürünlü mekanların yer aldığı, özel dokulu minderlerle bezenmiş, sanatsal dokunuşlar ve zarif tasarımlarla göz dolduran yerlerdir. Günümüzde klasik şark köşelerinin yerini, modern dekorasyonun da harmanlanmasıyla özel dizaynları içerisine alan sedir koltuk modelleri almıştır. Tabi sedir koltuk modelleri, şark köşesi tasarımlarından ilham alınarak, onun kültürel özelliğini koruyarak geliştirilmiş; fakat daha geniş bir kullanım alanına sahip modellerdir. Doğallığın ön planda tutulduğu bu modelleri evinizin herhangi bir bölümüne uyarlamak isterseniz, şu hususlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Sedir koltuk modelleri satın almadan önce, evin hangi bölümüne yerleştirmek istediğinize karar vermelisiniz.
  • Sedir koltuk modelleri istenilen ölçülerde özel olarak imal edilebildiğinden, satış yapan firmanın evinize veya satın almak istediğiniz farklı bir mekan var ise oraya gelip ölçü alması gerekmektedir.
  • Tercih edeceğiniz modeller için alternatif tasarımlara göz atarak, yüzlerce farklı model arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.
  • Sedir koltuk modelleri, modern şark köşelerinde tercih edebileceğiniz bir seçenek olduğundan; sedirin iskelet ve minder bölümlerini evinize uygun olarak seçmeli, evin dekorasyonu ile uyumlu olanları göz önünde bulundurmalısınız.
  • Kaliteli ve uzun ömürlü bir  model seçimi için mdf ve suntadan ziyade, ağaçtan imal edilmiş olanları değerlendirmelisiniz.
  • Sedir modellerinin minderleri, konfor sunması açısından oldukça önemlidir. Bunu da ancak deneyip görebilirsiniz. Oturma şeklini denemeden sedir modelleri satın almayınız.
  • Sedir koltuk modellerindeki kullanılan bazı minderler, sökülebilir ve dikilebilir özelliktedir. Bazıları ise fermuarlı olarak imal edilmektedir. Bu tarz ürünler tercih ettiğinizde, dilediğiniz zaman makinenizde yıkayarak hijyenik hale getirebilirsiniz.