Klasik Sedir Koltuk Takımları

Klasik Sedir Koltuk Takımları

her eve bir sedir

sedirsepeti
14.12.2020
259 Görüntülenme

 

Ahşaptan yapılmış mobilyalar, tarihten günümüze kadar uzanan geniş bir süreçte farklı medeniyetler ve farklı coğrafyalarda kullanıldı. Ahşabın işlenmesi ve minder gibi malzemelerle bir uyum içerisine getirilmesi sonucunda oturma grupları, koltuk takımları ortaya çıktı. Bu tür mobilyalarda sanat hep ön plandaydı. Saraylarda, hanlarda ve hatta halkın evlerine kadar girdi ahşap mobilyalar. Osmanlı döneminde ise tarihi zirvesine ulaştı. Neredeyse her yerde ahşap mobilyaları görmek mümkündü. Kültürümüzdeki ifadesi ile sedir mobilyaları, herkes tarafından beğenilen, uzun ömürlü, dayanıklı ve sağlıklı olması nedeniyle tercih edildi.

Klasik Sedir Koltuk Takımlarının Avantajları

Klasik sedir koltuk takımları geçmişte herkes tarafından beğenilen, kullanılan mobilyalardı. Bunun sebebi; mobilyaların imal edildiği ağaç türlerinin hemen her coğrafyada yetişmesidir. Gürgen, sedir ve kayın ağaçlarının çeşitli şekillerde işlenmesi ile iskeleti oluşturulan bu mobilyalar; yapılan araştırmalar sonucunda insan doğasına uyumlu, sağlık yönünden herhangi bir zarar teşkil etmeyen özelliğe sahiptir. Klasik sedir koltuk takımlarının avantajları bununla sınırlı değil. Modern oturma gruplarında sıklıkla karşılaşılan kısa sürede yıpranma, yayların artık işlevini yerine getirmemesi ve kumaş yüzeyinin esneme nedeniyle harap olması sedir mobilyalarında hiç de rastlanmayan durumlardır.

Sedir mobilyalarını yalnızca ahşap yönüyle ele almak doğru olmaz. Ahşaba ek olarak donatılan minderler, minderlerin üretimi sırasında kullanılan kumaş da mobilyaların kalitesine etki eden faktörlerdendir. Uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için minderin kaliteli olması ve kısa sürede yıpranmaması gerekir.

Ülkemizin önde gelen klasik sedir modelleri üreticilerinden olan Sedir Sepeti, üretimini gerçekleştirdiği ürünlerle sektörde örnek teşkil eden firmalardan birisi. Sedir oturma grupları, sedir bahçe mobilyaları, sedir klasik koltuk takımları, sedir salon mobilyaları gibi birçok farklı kategoride özel üretim modellerle müşterilerine hizmet vermektedir.