İç Dekorasyonda Sedir Mobilyaları ile Uyumlu Aksesuarlar

İç Dekorasyonda Sedir Mobilyaları ile Uyumlu Aksesuarlar

her eve bir sedir

sedirsepeti
27.01.2021
213 Görüntülenme

Aksesuarlar, yaşam alanlarının zenginleştirilmesi için önemli iç mekan unsurlarındandır. Her ne kadar mekan içerisinde kullanılan mobilya türü, dekorasyon için önemli bir anahtarsa aynı şekilde aksesuar seçimi de eve kattığı değer bakımından gözden kaçırılmaması gereken bir başka detaydır. Sedir mobilyaları için de durum aynıdır. Klasik sedir mobilyalarıyla modern sedir mobilyalarına uygun aksesuarlar bambaşkadır ve mobilya ile uyumu noktasında özenli seçimler yapmak, iç dekorasyonun başarılı olması için gereklidir.

Klasik Sedir Mobilyalarıyla Kullanılabilecek Aksesuarlar

Bir evi, ofisi, herhangi bir işletmeyi, hastaneyi, cafeyi, restoranı veya farklı türde bir kapalı alanı dekore etmek için kullanılan mobilyalar ile uyumlu aynalar, tablolar, saflar, tv üniteleri, kitaplıklar, vazolar, sehpalar, canlı ve cansız çiçekler özel bir seçim yapılarak satın alınmalı ve mekan için en ideal noktalara konumlandırılmalıdır.

Klasik aynalar, klasik sedir mobilyaları ile uyumlu ürünlerdir. Oymalı, yaldızlı, varaklı ve çerçevesindeki ahşaplar çeşitli figürlerle işlenmiş aynalar sedir mobilyalarının ve ortamın kalitesini artırabilir. Dar alanlara derinlik katması, geniş ve ferah göstermesi aynaların kullanılması için kilit özelliklerdir.

Klasik sedir mobilyaları bulunan mekanlarda sanat ürünlerine yer vermek, konuklara kendilerini farklı hissettirebilmek için önemlidir. Pastel renklerin ön planda tutulduğu, doğa temalı tablolar tercih edilebilir.

Kitaplıklar da sedirin dokusu ile uyumlu, oldukça etkili bir eşyadır. Aslında kitaplıkları aksesuar olarak tanımlamak çok doğru olmaz. Ama önemli bir özellik olduğu için bu listede yer vermek istedik. İç dekorasyonda hem kültürel zenginliği ortaya koymak, hem de dekoru zenginleştirmek için kitaplıklara mutlaka yer verilmelidir. Raf sayısı fazla olan kitaplıklardan birisini satın aldıysanız, en az 1 rafını aksesuarlarla donatarak iç dekorasyona daha fazla katkıda bulunabilirsiniz.

Klasik mobilyaları yaşam alanlarına dahil edenler için bir diğer önemli aksesuar da halılar ve perdelerdir. Bu tür ürünlerde en önemli özellik renk ve kullanılan kumaşın mobilyalarla uyumudur. Ahşap malzemelerin ağırlıklı olduğu klasik mobilyalarda koyu renk tonuna sahip halılar ve perdelerden uzak durmak, ortamın boğuculuğunu engelleyebilir. Perdelerde ve halılarda soft renklere yer verilebilir. Eğer sedir mobilyalarında kullanılan mobilyalar tek renk ise çeşitli motiflere sahip halılar ortamı biraz daha hareketli hale getirebilir. Perdelerin ölçülendirilmesinde, tabana kadar uzanması ve gün ışığında her iki yana açılan perdelerin tercih edilmesi ile iç mekanın dekorasyona bir artı katılabilir.

Modern Sedir Mobilyalarıyla Kullanılabilecek Aksesuarlar

Modern sedir mobilyalarına uyumlu aksesuarların seçimi yapılırken, mekanın major ve minor özellikleri göz önünde bulundurulmalı, kapı kollarından zemin döşemelerine kadar genel bir uyum yakalanmaya çalışılmalıdır. Fakat bazı konularda özgürce kararlar vererek, kendi stilinizi ortaya koymanız, eşsiz bir iç dekorasyon kazanımı açısından önemli.

Modern sedir koltuk takımlarına uygun aksesuar seçiminde minimal, şık ve estetik açısından zengin ürünlere yer verilmelidir.

Cam biblolar, renkli duvar kağıtları, sportif bir orta sehpa, bakırdan vazo, minik mumluklar ortama farklı bir hava katabilecek dekorasyon ürünlerindendir. Eğer bu tür aksesuarları nereye konumlandırabileceğiniz hakkında şüpheleriniz varsa tv ünitelerinin boş bölümlerine, orta sehpa üzerine, kitaplıkların boş raflarına konumlandırabilirsiniz. Önemli olan tüm ürünleri tek bir noktaya değil, farklı bölümlere konumlandırarak daha homojen bir görünüm elde etmektir.

Modern sedir mobilyaları ile uyumlu bir diğer aksesuar da yerden 1.5-2 metre kadar uzanan lambalardır. Tıpkı bir abajur gibi koltukların kenarlarına veya duvar diplerine konumlandırarak kullanılabilir. Hem oldukça işlevsel bir ürün hem dekoratif açıdan ortama güzel bir hava katabilir.