Geçmişten Günümüze Sedir Koltuk Takımları

Geçmişten Günümüze Sedir Koltuk Takımları

her eve bir sedir

sedirsepeti
26.12.2020
376 Görüntülenme

 

Sedirin milattan önceye uzanan bir tarihi vardır. Hititler döneminde kutsal bir ağaç türü olan sedir ağacı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında; mobilyaların vazgeçilmez hammaddesi olarak kullanıldı. Öyle ki hem saraylarda hem de evlerde çeşitli işleme ve motiflerle yerini aldı. Fakat sedir mobilyaları tarihte yalnızca sedir ağacından üretilmiş olsa da, zaman ilerledikçe farklı ağaç türleri (çam, gürgen, kayın) de mobilyalara konu olmaya başladı.

Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Sedir Koltuk Takımları

Kültürel bir simgemiz olan sedirin kelime anlamı “başköşe”dir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayların  ve evlerin olmazsa olmazlarındandı. Bu tür mobilyalar farklı konseptlerde, farklı işlevsel özelliklere sahipti. Zaman içerisinde bu mobilyalar o kadar sanatsal hale geldi ki; ülkenin en önemli meclislerinde, toplantı odalarında ve padişahların köşklerinde birbirinden eşsiz tasarımlarla kullanıldı. Sedir mobilyaları yalnızca kültürel bir simge değil; sanata verilen değerin de göstergesiydi. 20. Yüzyılın sonlarına doğru ise farklı mobilya gruplarına yönelme başladı. Her ne kadar sedir koltuk takımlarına rağbet azalmış gibi görünse de; kültürümüzü yaşatmak isteyenler için her zaman değerini korudu.

Sedir Koltuk Takımları Günümüzde Popülerleşiyor!

  1. yüzyılın henüz ilk çeyreği bitmeden, mobilya sektöründe geçmişe dönüşün başladığını söyleyebiliriz. Modern dekorasyonlardan sıkılan ve kültürümüzün ne denli benzersiz olduğunu hatırlayanlar, evlerinin her bir bölümünde kullanılabilecek sedir koltuk modellerini satın almaya başladı. Aslına bakılırsa bunun tek nedeni geçmişe özlem değil, sedirin sağlıklı olması, doğal olması, uzun ömürlü olması ve her türlü ortamda çeşitli tasarımlarla kendine yer bulmasıdır. Yalnızca evlerimizde değil, cafelerde, restoranlarda, eğlence mekanlarında, otellerde ve akla gelebilecek her türlü mekanda sedirin çeşitli dekorasyonları kullanılabiliyor.