Benzersiz Dekorasyonları için Sedir Koltuk Modelleri

Benzersiz Dekorasyonları için Sedir Koltuk Modelleri

her eve bir sedir

sedirsepeti
19.11.2020
234 Görüntülenme

Osmanlı’dan gelen 600 yıllık bir kültür, rengarenk seçenekler, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dahası. Evet sedirden bahsediyoruz. Yüzyıllardır atalarımızın evlerinde kullandığı sedir modelleri, artık günümüzde de olması gereken değere adım adım kavuşuyor. Yeni evli çiftlerden, iş yeri sahiplerine, yazlığında tercih edenlerden cafe ve restoran sahiplerine kadar artık herkes mobilyalarında sedire yer veriyor. Sedir bir alışılagelmişliktir, bir gelenektir, bir tarihtir… Bu tarihi, evlerinizde ve iş yerlerinizde benzersiz dekorasyon oluşturmak için tercih edebilir; uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Ahşap Sedir Koltuk Modelleri

Ahşap sedir koltuk modelleri, Anadolu kültürünün en bilindik öğelerinden. Çeşitli renk ve motiflerle bulunduğu ortama huzur katan bu modeller genellikle gürgen ve kayın ağacından imal edilir. Kullanılan ahşap malzemenin kalitesi ve bunu kaplayan minderlerin dayanıklılığı sedir mobilyalarında en önemli faktörlerdir. Bunun yanında minderlerin yıkanmaya uygun olması, pamuklu olması ve dokuma tekniğiyle geliştirilmiş olması önemlidir.

Metal Sedir Koltuk Modelleri

Klasik ve modern dekorasyonun birbirleri ile uyumunun en iyi örneklerinden birisi metal sedir koltuk modelleridir. Bu modellerde dayanıklılık ön plandadır. Ev içi dekorasyonda kullanılabildiği gibi; bahçe dekorasyonunda da çokça tercih edilmektedir. Kolay taşınabilir olması, zarif olması, eşsiz tasarımları ve geniş ürün yelpazesi metal sedir koltuk modellerini öne çıkaran özelliklerden birkaçıdır. Lucifer motel, assento metal, busto metal ve mimoza metal modellerini içerisine alan bir kategoridir.

Ferforje Sedir Koltuk Modelleri

Ferforje; Fransızca kökenli “Fer forge” yani “dövme demir” anlamına gelen bir kelimedir. Sedir koltuklarda sağlamlık ve sanat aranıyorsa; o zaman ferforje sedir koltuk modellerinden bahsetmek gerekir. Gerek iç mekanlarda gerekse bahçe gibi doğa temalı alanlarda artan popülaritesi ile dikkat çekmektedir.

Alüminyum Sedir Koltuk Modelleri

Sedir modellerinde kullanılan bir diğer malzeme alüminyumdur. Hafi olması, dayanıklı olması, ekonomik olması ve göze hitap etmesi; alüminyum sedir koltuk modellerine olan ilginin artmasındaki temel faktörlerdir.